Praha je připravena na světovou výstavu EXPO v Ósace, nabídne speciální web v japonštině

Sdílet

9. 4. 2025, Praha – Již 13. dubna se otevře český pavilon v Ósace v rámci světové výstavy EXPO 2025. Prague City Tourism při této příležitosti představuje speciální stránku pro cestovatele z Japonska prague.eu/japan, na které reflektuje fascinující pražské příběhy a místa, atraktivní pro japonské publikum. Ročně do Prahy míří desítky tisíc turistů ze Země vycházejícího slunce, kteří v Praze stráví v průměru 2–⁠⁠⁠⁠⁠⁠3 noci a objevují zejména místní památky.

Do Prahy ročně míří tisíce turistů z Japonska, jen loni jich do metropole přijelo 53 tisíc, meziročně o 29 procent více. Proto Prague City Tourism připravila speciální stránku v japonštině prague.eu/japan, právě pro potenciální turisty z Japonska, přizpůsobenou jejich potřebám a zájmům. Stránka obsahuje speciálně připravené narativy, které sestavil japanolog Petr Holý. Dále je doplněna výběrem pražských míst a tipů na trávení času. Mezi nimi je i nabídka vycházek v japonštině. Na webu prague.eu/japan se japonští čtenáři mohou těšit na příběhy Věry Čáslavské, Alfonse Muchy nebo mystérium pražského Golema.

„V rámci destinačního managementu využíváme poznatky humanitně-vědního výzkumu. Díky tomu jsme schopni strategicky přizpůsobovat nabídku podle toho, z jaké země daný návštěvník Prahy pochází,“ říká místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová, a zároveň dodává: „Víme, že u japonských turistů rezonují jména jako Antonín Dvořák nebo Alfons Mucha, proto jejich příběhy vyprávíme při oslovování této klientely. Zvláštní místo má u cestovatelů z Japonska Věra Čáslavská, která si svými sportovními výkony, odhodlaností, ale také sympatickým vystupováním a přirozeným půvabem získala jejich srdce, a ještě během olympiády ji označili za „Květinu olympijských her五輪の華.“

Asijští cestovatelé, včetně těch z Japonska, při výběru destinace zohledňují doporučení od příbuzných a známých, ve srovnání například s evropskými národy, ty naopak hledají informace výhradně na internetu. Asiaté do Prahy jezdí primárně za památkami a dobrým jídlem, oproti tomu cestovatelé z Evropy motivuje k návštěvě nejen například gastronomie, ale i zábava. 

Praha má v Japonsku své stálé jméno, jak popisuje japanolog Petr Holý: „Japonci milují pověsti a příběhy spjaté s geniem loci míst v Praze nebo s literaturou. Japonci obdivují jména jako Karel Čapek, Franz Kafka, Bohumil Hrabal, Jan Švankmajer, Věra Čáslavská, Alfons Mucha a mnohá další. Rádi poslouchají český jazz. Pro svou lásku k hudbě pochopitelně znají Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka (Largo z jeho Novosvětské se na mnohých místech v Japonsku dokonce ozývá v pozdní odpoledne z amplionů), ale i Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů.”

A dále dodává: „Milují si zajít na výborné jídlo a dobrou kávu v prostředí, kam kdysi chodívali známí umělci a literáti. Praha si v téměř nezměněné podobě zachovala tvářnost z dob dávno minulých. Napadá mě japonské mudrosloví „Je lepší jednou vidět než stokrát slyšet” (百聞は一見に如かず). Právě ono nás při tvorbě a výběru jednotlivých témat inspirovalo,“ uzavírá japanolog Holý, který se podílel na tvorbě japonských narativů, se kterými společnost Prague City Tourism marketingově pracuje.