staroměstská radnice

Sdílet

Staroměstská radnice je ikonou České republiky, národní kulturní památkou, zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO,  symbolem pražské historie a nejstarší institucí české samosprávy.

V současnosti slouží reprezentačním účelům hlavního města Prahy. Nejstarší část komplexu tvoří jižní křídlo s nádhernou věží s arkýřovou kaplí a unikátním orlojem, na kterém se každou celou hodinu (9—23 hod.) objevuje 12 apoštolů. Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno během Pražského povstání 8. 5. 1945 a nebylo již nikdy obnoveno. Návštěvnický okruh tvoří věž a historické interiéry (kaple, sály a podzemí).

Staroměstská radnice je historicky první městská radnice v Čechách. Byla založena v roce 1338 jako sídlo samosprávy Starého Města pražského. V průběhu následujících staletí se v jejích zdech odehrály události významné pro českou i evropskou historii.  Současná podoba radnice vznikla spojením pěti středověkých měšťanských domů. Její duchovní centrum představuje gotická kaple ze 14. století. Jedinečnou památkou je zasedací radní síň, dochovaná v podobě z 15. století. Novodobý zasedací sál je pojednán v secesním stylu. Návštěvnickým unikátem je románské podzemí z 12. století, které ve středověku sloužilo jako městské vězení. Součástí Staroměstské radnice je hranolová věž ze 14. století, která byla ve své době nejvyšší dominantou města. Na věži již více než 600 let odměřuje čas staroměstský orloj, který je nejstarším nepřetržitě funkčním hodinovým strojem na světě. Ochoz věže nabízí jedinečný pohled na panorama nejstarších částí Prahy. Staroměstská radniční věž je bezbariérová, na ochoz klienty vyveze moderní výtah.

V přízemí radnice se nachází pokladny, turistické informační centrum, které klientům poskytuje turistické informace i služby oficiálních průvodců a dále obchod s kultivovanými suvenýry od pražských tvůrců.