malostranská mostecká věž

Sdílet

Malostranská mostecká věž je národní kulturní památkou. Nachází se na vstupu z Karlova mostu na Malou Stranu a je jednou ze dvou stylově odlišných nestejně vysokých věží, propojených branou. Z jejich ochozu je nádherný výhled na plynoucí Vltavu a historické jádro metropole. Menší věž, Juditinu, využívá od roku 1927 Klub za starou Prahu. Je to románská věž z 12. století a její dnešní renesanční podoba je z roku 1591.

Prague City Tourism provozuje vyšší mosteckou věž. Ta byla postavena po roce 1464 na náklad Jiřího z Poděbrad na místě starší věže románské. Její podoba navazuje na koncepci Parléřovy Staroměstské mostecké věže. Stavební materiál tvoří velké pískovcové kvádry. Na věži jsou připravené výklenky, do nichž byly patrně plánovány i monumentální sochy, jejichž provedení však nebylo realizováno. Důkladně opravována byla v letech 1874 — 79 pod vedením arch. Josefa Mockera. Věž sloužívala jako hláska a skladiště. Výška věže je cca 43,5 m bez makovic a špiček, ochoz je ve výšce 26 m. Je veřejnosti přístupná. Branou mezi oběma věžemi se vchází na Malou Stranu. Brána má nadezdívku s cimbuřím, je opatřená znaky zemí Václava IV. (lev lucemburský, lev český a moravská orlice, pod nimi znak Starého Města na straně mostní, vratislavská orlice, český lev, dolnolužický znak, pod nimi erb malostranský do Mostecké ulice). Brána vznikla po roce 1411 na místě starší, nepochybně románské stavby.

Symbolem Malostranské mostecké věže je maltézský kříž. Nižší mostecká věž, též zvaná Juditina, totiž byla součástí levobřežního opevnění, které chránilo areál kláštera řádu špitálních bratří sv. Jana Křtitele Jeruzalémského z Rhodu a Malty (neboli johanitů či později tzv. maltézských rytířů). Symbolem jejich řádu je osmihranný bílý kříž. Klášter řádu Maltézských rytířů byl na Malé Straně založen roku 1159, jako první česká komenda řádu, který vznikl v Palestině v 11. století za účelem pomoci nemocným, ochrany křesťanských poutníků proti pohanům a znovuzískání Svaté země. Pražským johanitům se říkalo také „křížovníci špitálu Panny Marie v Praze konec mosta“, protože právě jejich dvůr byl první budovou na konci této strany mostu, v místech dnešní Malostranské mostecké věže.